SOUTHERN PREMIER CRICKET LEAGUE
RESULTS: ROUND 14 – 4 AUGUST 2018
ECB PREMIER DIVISION
Alton 225-8 (Harris 57, Myers 46, H Hammond 36, Heffernan 25*)
New Milton 147 (R Beck 57, T Arnold 32, Ballinger 4-22, Scott 4-22)
Alton won by 78 runs.
Bashley (Rydal) 127 ((Porter 22, Morris 21)
Hampshire Academy 128-2 (Scriven 71*, Middleton 40*)
Hampshire Academy won by eight wickets.
Basingstoke & North Hants 179 (Griffiths 48, Makhanya 36, Neal 26, White 3-34, Lock 3-38, Southon 3-44)
Burridge 180-6 (Stancliffe 54*, Collings-Wells 37, Griffiths 5-39)
Burridge won by four wickets.
South Wilts 210 (Morton 49, Wade 46, Cowley 30, Grady 5-32)
Lymington 211-7 (Edwards 76, Moors 37*, Metcalfe 30*)
Lymington won by three wickets.
St Cross Symondians 286-6 (Adams 82, Came 47, Mead 35, Holland 34)
Havant 243-7 (Gadd 68, Gorvin 51)
St Cross Symondians won by 43 runs.
DIVISION ONE
Andover 323-9 (Romar-Lee 145, M Hooper 35, A Duckworth 32, Baldwin 3-48, Reynaldo 3-66)
Hartley Wintney 327-9 (Baldwin 97, W Kerr 68, Beckwith 37, J Kerr 34)
Hartley Wintney won by one wicket.
Calmore Sports 142-9 (Moss 32, Perry 25, S Hill 3-25)
Sarisbury Athletic 146-1 (Rawlins 70*, Floyd 45)
Sarisbury Athletic won by nine wickets.
Hook & Newnham Basics 229 (Hobday 127, Love 26, Hay 5-49)
Portsmouth 143 (J Marston 43, Hay 26, Franklin 4-39, Divecha 3-23)
Hook & Newnham Basics won by 86 runs.
OTs & Romsey 232 (Mitchell-Lee 70, Tulk 44, Dhariawal 33, Elliott 6-56)
Liphook & Ripsley 193 (Munt 42, Pryce 41*, Nicklin 35, R Newman 3-18)
OTs & Romsey won by 39 runs.
Ventnor 222 (Westhorpe 56, Dye 44, Clutterbuck 4-38)
Bournemouth 117 (Clutterbuck 24, Russell 5-23)
Ventnor won by 105 runs.
DIVISION TWO
Basingstoke & North Hants II 251-6 (Vinn 69, Oates 61, Belcher 50)
Rowledge 201 (Wilson 66, Lloyd 31, Perera 4-32)
Basingstoke & North Hants II won by 50 runs.
Waterlooville 233 (Smith 81, Hudson 66, Budd 4-56)
Langley Manor 234-5 (Ponting 70, Budd 35*, Browne 33)
Langley Manor won by five wickets.
Trojans 191 (Mahmood 65, Truscott 53, Murrell 4-33, Denney 3-33, inc hat-trick)
Paultons 193-4 (Pike 49, Grierson 41, Feltham 30*)
Paultons won by six wickets.
Sparsholt 167 (Phagami 33, O’Brien 24)
St Cross Symondians II 123 (Trussler 26, Frith 3-7)
Sparsholt won by 44 runs.
Totton & Eling 243 (Chirmuuta 70, Morris 55, E Taylor 29, W Allam 4-42, T Allam 3-48)
Tichborne Park 184 (Brooks 51, WAllam 29, B Lightfoot 5-33)
Totton & Eling won by 59 runs.
DIVISION THREE
Bashley (Rydal) II 135 (Taylor 33, Ridley 24)
Lymington II 136-6 (Whyte 68, Knight 32*, Ridley 3-27)
Lymington II won by four wickets.
Fair Oak 255 (Abbas 71, Kemp 48, McKenzie 25, Munir 3-39)
Fawley 163 (Munir 61, Bullough 4-32)
Fai Oak won by 82 runs.
South Wilts II 202 (Berzins 91*, Fisher 40, R Pittman 40, Harris 6-36)
Gosport Borough 192 (Campbell 69, Harris 50, R Pittman 3-53)
South Wilts II won by ten runs.
Hambledon 227-3 (Glanfield 70*, Bond 56, Le Clerq 41, Chakrabarti 40*)
Portsmouth & Southsea 180 (M Benfield 92, Turner 3-36, Harding 3-54)
Hambledon won by 47 runs.
Purbrook 179 (Lee 36, Runswick 34, Mengham 27, Davies 3-32, Taw 3-39)
Havant II 92 (Dean 5-15, McCoy 3-26)
Purbrook won by 87 runs.
NATIONAL VILLAGE CUP SEMI-FINAL
Liphook & Ripsley 218 (Covey 68, Neave 51, Pryce 32, Ganguly 25, Ahmed 4-28)
Mayfield 125 (Wallace 27, Sharma 22, Burton 4-32)
Liphook & Ripsley won by 93 runs.
RESULTS: ROUND 14 – 4 AUGUST 2018
ECB PREMIER DIVISION
Alton 225-8 (Harris 57, Myers 46, H Hammond 36, Heffernan 25*)
New Milton 147 (R Beck 57, T Arnold 32, Ballinger 4-22, Scott 4-22)
Alton won by 78 runs.
Bashley (Rydal) 127 ((Porter 22, Morris 21)
Hampshire Academy 128-2 (Scriven 71*, Middleton 40*)
Hampshire Academy won by eight wickets.
Basingstoke & North Hants 179 (Griffiths 48, Makhanya 36, Neal 26, White 3-34, Lock 3-38, Southon 3-44)
Burridge 180-6 (Stancliffe 54*, Collings-Wells 37, Griffiths 5-39)
Burridge won by four wickets.
South Wilts 210 (Morton 49, Wade 46, Cowley 30, Grady 5-32)
Lymington 211-7 (Edwards 76, Moors 37*, Metcalfe 30*)
Lymington won by three wickets.
St Cross Symondians 286-6 (Adams 82, Came 47, Mead 35, Holland 34)
Havant 243-7 (Gadd 68, Gorvin 51)
St Cross Symondians won by 43 runs.
DIVISION ONE
Andover 323-9 (Romar-Lee 145, M Hooper 35, A Duckworth 32, Baldwin 3-48, Reynaldo 3-66)
Hartley Wintney 327-9 (Baldwin 97, W Kerr 68, Beckwith 37, J Kerr 34)
Hartley Wintney won by one wicket.
Calmore Sports 142-9 (Moss 32, Perry 25, S Hill 3-25)
Sarisbury Athletic 146-1 (Rawlins 70*, Floyd 45)
Sarisbury Athletic won by nine wickets.
Hook & Newnham Basics 229 (Hobday 127, Love 26, Hay 5-49)
Portsmouth 143 (J Marston 43, Hay 26, Franklin 4-39, Divecha 3-23)
Hook & Newnham Basics won by 86 runs.
OTs & Romsey 232 (Mitchell-Lee 70, Tulk 44, Dhariawal 33, Elliott 6-56)
Liphook & Ripsley 193 (Munt 42, Pryce 41*, Nicklin 35, R Newman 3-18)
OTs & Romsey won by 39 runs.
Ventnor 222 (Westhorpe 56, Dye 44, Clutterbuck 4-38)
Bournemouth 117 (Clutterbuck 24, Russell 5-23)
Ventnor won by 105 runs.
DIVISION TWO
Basingstoke & North Hants II 251-6 (Vinn 69, Oates 61, Belcher 50)
Rowledge 201 (Wilson 66, Lloyd 31, Perera 4-32)
Basingstoke & North Hants II won by 50 runs.
Waterlooville 233 (Smith 81, Hudson 66, Budd 4-56)
Langley Manor 234-5 (Ponting 70, Budd 35*, Browne 33)
Langley Manor won by five wickets.
Trojans 191 (Mahmood 65, Truscott 53, Murrell 4-33, Denney 3-33, inc hat-trick)
Paultons 193-4 (Pike 49, Grierson 41, Feltham 30*)
Paultons won by six wickets.
Sparsholt 167 (Phagami 33, O’Brien 24)
St Cross Symondians II 123 (Trussler 26, Frith 3-7)
Sparsholt won by 44 runs.
Totton & Eling 243 (Chirmuuta 70, Morris 55, E Taylor 29, W Allam 4-42, T Allam 3-48)
Tichborne Park 184 (Brooks 51, WAllam 29, B Lightfoot 5-33)
Totton & Eling won by 59 runs.
DIVISION THREE
Bashley (Rydal) II 135 (Taylor 33, Ridley 24)
Lymington II 136-6 (Whyte 68, Knight 32*, Ridley 3-27)
Lymington II won by four wickets.
Fair Oak 255 (Abbas 71, Kemp 48, McKenzie 25, Munir 3-39)
Fawley 163 (Munir 61, Bullough 4-32)
Fai Oak won by 82 runs.
South Wilts II 202 (Berzins 91*, Fisher 40, R Pittman 40, Harris 6-36)
Gosport Borough 192 (Campbell 69, Harris 50, R Pittman 3-53)
South Wilts II won by ten runs.
Hambledon 227-3 (Glanfield 70*, Bond 56, Le Clerq 41, Chakrabarti 40*)
Portsmouth & Southsea 180 (M Benfield 92, Turner 3-36, Harding 3-54)
Hambledon won by 47 runs.
Purbrook 179 (Lee 36, Runswick 34, Mengham 27, Davies 3-32, Taw 3-39)
Havant II 92 (Dean 5-15, McCoy 3-26)
Purbrook won by 87 runs.
NATIONAL VILLAGE CUP SEMI-FINAL
Liphook & Ripsley 218 (Covey 68, Neave 51, Pryce 32, Ganguly 25, Ahmed 4-28)
Mayfield 125 (Wallace 27, Sharma 22, Burton 4-32)
Liphook & Ripsley won by 93 runs.